Choroszcz pamięta o bohaterskich kierownikach szkół z II RP

W deszczowy wtorek 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Choroszczy odbyła się uroczystość patriotyczna połączona z odsłonięciem tablicy poświęconej kierownikom szkół gminy Choroszcz w II RP. Każdy z siedmiu kierowników był represjonowany przez totalitarnych okupantów Polski w czasie II wojny światowej. Aż sześciu z nich oddało życie z Polskę. Dwóch z rąk Niemców, czterech z rąk Sowietów.

W apelu uczestniczyły rodziny kierowników, osoby represjonowane w czasie II wojny światowej, Robert Wardziński burmistrz Choroszczy, Grzegorz Jakuć wójt Turośni Kościelnej, Beata Marlena Jeżerys przewodnicząca Rady Miejskiej gminy Choroszcz, dyrektorzy wszystkich szkół gminy Choroszcz, choroszczańscy strażacy z OSP, przedstawiciele licznych instytucji i organizacji, choroscy harcerze – pełniący wartę honorową przy portretach kierowników, społeczność Zespołu Szkół oraz mieszkańcy gminy.

W przemówieniach Robert Wardziński burmistrz Choroszczy i Danuta Małyszko dyrektor Zespołu Szkół w Choroszczy wyrażali wdzięczność Stowarzyszeniu Pamięć i Tożsamość Skała za pracę społecznikowską i inicjatywę upamiętnienia kierowników dotkniętych tragicznym losem. Grzegorz Krysiewicz prezes stowarzyszenia dziękował wszystkim zaangażowanym w proces przywracania ważnej dla lokalnej społeczności tożsamości i pamięci.

Następnie przedstawiciele stowarzyszenia odczytali biografie wszystkich siedmiu kierowników: Czesława Sucharskiego, Jana Mancewicza, Leonarda Prystroma, Jana Hołuba, Antoniego Bućko, Władysława Kurczaka i Józefa Świrniaka. Kolejną częścią wzruszającego, patriotycznego wydarzenia był apel poległych przygotowany przez najstarszych z uczniów Zespołu Szkół. Na zakończenie została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa umiejscowiona na frontowej ścianie gmachu szkoły, a deszcz padał obficie, jakby całe niebo nad Choroszczą płakało po siedmiu wspaniałych pedagogach.

tekst i fot.  WJC