Warsztaty edukacyjne “Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu, czyli czas na działanie!”

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 21 listopada 2019 roku uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pod hasłem “Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu, czyli czas na działanie!”. Głównym celem zajęć było zapoznanie młodzieży z zagadnieniem zmian klimatu oraz identyfikacji czynników mających wpływ na jego ocieplenie, wywołanie dyskusji i wypracowywanie własnego zdania na ten temat oraz podniesienie świadomości ekologicznej związanej ze zmianą klimatu.

Na początku zajęć uczniowie podali własne skojarzenia związane z hasłem „globalne ocieplenie”, zostały one zapisane na tablicy i powstała „mapa skojarzeń”. Następnie młodzież obejrzała prezentację multimedialną na temat przyczyn zmian klimatu na świecie. Uczniowie poszerzyli wiedzę o efekcie cieplarnianym i gazach, które mają największy wpływ na rozwój tego zjawiska.

W dalszej części warsztatów młodzież obejrzała fragmenty filmu pt. „Jedna planeta, jedna cywilizacja” o tym jak zmiany klimatu wpływają na naszą planetę i cywilizację. Dokument w krótkich obrazach na podstawie historii Donildo z Brazylii, Tsering z Nepalu, Satu z Etiopii oraz Nipy z Bangladeszu ukazał „ludzki wymiar” zmian klimatu, których każdy z nas jest po części przyczyną i ofiarą. Młodzież poruszona dokumentem jednogłośnie stwierdziła, że nie możemy pozostać obojętni w obliczu zagrożenia największą katastrofą ekologiczną naszej planety i czas podjąć działania. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy. Każdy zespół miał za zadanie przeprowadzić dyskusję na temat wpływu człowieka na ocieplenie klimatu, wypracować wnioski i zaprezentować je w formie mapy myśli, metaplanu lub drzewa decyzyjnego.

Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali kolorowe karteczki w kształcie konturu dłoni, na których każdy wypisał kilka swoich obietnic dotyczących zmian postawy wobec ochrony przyrody. Zadanie to skłoniło młodzież do refleksji nad problemami środowiska naturalnego w ich najbliższym otoczeniu i zmiany zachowań związanych z oszczędzaniem energii na co dzień.

Warsztaty edukacyjne “Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu, czyli czas na działanie!” pozwoliły uczniom poszerzyć wiedzę o zmianach klimatu, przyczynach tego procesu, bardzo poważnych zagrożeniach z nich wynikających oraz metodach spowolnienia zmian i adaptacji do nich. Miejmy nadzieję, że młodzież zdobyte informacje zastosuje w swoim życiu i przyczyni się do spowolnienia zjawiska globalnego ocieplenia.

Ewa Zalewska