EdukacjaZdrowie

Smog – cichy zabójca

W dzisiejszych czasach smog jest główną przyczyną globalnego ocieplenia oraz zgonów bardzo wielu ludzi. Ale czym tak w ogóle jest smog? Jest to związek przeróżnych trujących substancji zawieszonych w powietrzu uwalnianych na przykład podczas ogrzewania domów słabej jakości paliwem, nadmierne zużycie benzyny, a także przez różne zakłady przemysłowe oraz elektrownie. Wyróżniamy dwa rodzaje smogu: smog londyński, który zawiera m.in. dwutlenek siarki, tlenki azotu, pyły. Ten rodzaj smogu występuje w Polsce w okresie jesienno- zimowym. Drugi rodzaj smogu to smog z Los Angeles, powstający w cieplejszych klimatach. Jakie substancje wchodzą w skład smogu? Są to przede wszystkim bardzo szkodliwe pyły PM10, czyli drobinki mające mniejszą średnicę niż 10 mikrometrów, osadzające się w górnych drogach oddechowych, powodujące kaszel, duszności. PM 2,5 to pyły mające średnicę mniejszą niż 2,5 mm, przenikające z płuc do krwi. Inne składniki to dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, rakotwórczy benzen, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Smog  wpływa bardzo negatywnie na nasz organizm, powoduje duszności, kaszel, wpływa źle na nasze samopoczucie oraz przez nadmierne wdychanie może nawet prowadzić do śmierci. Ponadto zawiera w sobie substancje rakotwórcze. Lecz smog nie zagraża tylko ludziom. Jest to bardzo poważny problem, ponieważ wpływa  na warstwę ozonową. Również zagraża roślinom, hamuje ich wzrost co przynosi wielkie szkody. W Polsce jest to dość poważny temat. Obszary najbardziej zagrożone to Małopolska oraz Śląsk przez wiele wybudowanych tam elektrowni jak  i różnych kopalń, zakładów przemysłu ciężkiego. Mimo, że na obszarze województwa podlaskiego tego zanieczyszczenia jest znacznie mniej, ponieważ posiadamy dużo terenów zielonych, to i tak nie powinniśmy ignorować tego tematu.

My także możemy przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Jest wiele sposobów walki      z tym negatywnym zjawiskiem. Przede wszystkim wymiana pieców tzw. kopciuchów na nowoczesne kotły. Gmina Choroszcz, podobnie jak wiele gmin w Polsce, uruchomiła w 2019 roku program dotacji dla wymiany starych pieców. Redakcja gazetki ,,Czas Na Klimat” przeprowadziła mini-ankietę dotyczącą sposobów ogrzewania domów w naszej gminie. W ankiecie wzięło udział 52 respondentów – najpopularniejszym sposobem ogrzewania domów jest piec na węgiel i drewno- deklarowało 26,9 % osób biorących udział w badaniu. 1/4 posiada piec na pellet, 11,5% ogrzewa dom piecem gazowym.

Coraz więcej gospodarstw domowych korzysta z nowoczesnych pieców spalających pellet, posiada ogrzewanie elektryczne oraz pompy ciepła. Wystarczy abyśmy w swoich piecach palili tylko drewnem sezonowanym, a nie niskiej jakości węglem lub śmieciami, przemieszczali się na przykład rowerem lub komunikacją miejską. Każdy może się przyczynić do zmniejszenia emisji smogu.

Smog to cichy zabójca. Powoduje wiele chorób – niewydolność oddechową, astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, nowotwory płuc. Powoduje wiele innych poważnych schorzeń     i dolegliwości u kobiet w ciąży, zaburzenia w rozwoju dzieci. W Polsce od chorób odsmogowych umiera rocznie ok. 45 tys. ludzi. W rankingu 50 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich aż 36 znajduje się w Polsce. Wspólnie możemy to zmienić.

               Bartosz  Siemieniuk, kl. 7a
Redaktor  gazetki szkolnej „Czas Na Klimat”
 Szkoła Podstawowa w Choroszczy

                                                                           

     


    Fot. Barbara Joka