Pomocy żywnościowa w Gminie Choroszcz

W roku 2021 – już po raz 7. Gmina Choroszcz, we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Choroszczy, Stowarzyszeniem „Chcę Żyć”, a także Bankiem Żywności Suwałki-Białystok udziela nieodpłatnej pomocy żywnościowej najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy Choroszcz. „Ciężar” zaoferowanej do tej pory przez Choroszcz pomocy to łącznie blisko 75 ton. 23 lutego 2021 roku będzie miała miejsce pierwsza w tym roku transza nieodpłatnego dostarczania żywności najbardziej potrzebującym mieszkańcom Gminy Choroszcz.

Pierwsza transza wydawania artykułów spożywczych w Gminie Choroszcz odbędzie się we wtorek 23 lutego 2021 roku w remizie OSP w Choroszczy przy ul. Dominikańskiej 22, w godzinach 9.00-14.30. Niecodzienne okoliczności związane z obostrzeniami „covidowymi” nie są Choroszczy straszne, ponieważ podobnie jak w poprzednim roku, tak i obecnie, wydawanie artykułów spożywczych odbędzie się przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności: pracownicy będą wydawali żywność w jednorazowych rękawiczkach, mając osłonięte usta i nos, a także będą pilnować, aby podopieczni również przestrzegali tych samych środków ostrożności, a ponadto przebywali w pomieszczeniu i odbierali żywność pojedynczo, a także utrzymywali wymagane odstępy stojąc w kolejce. Dodatkowo, w sytuacji gdy osoby potrzebujące nie będą w stanie odebrać żywności osobiście (ze względu na sytuacje życiową, czy zdrowotną, np. osoby starsze, samotne, schorowane czy niepełnosprawne), pracownicy będą gotowi dostarczyć żywność potrzebującym osobiście. Na pewno Gmina Choroszcz nie pozostawi ich samym sobie.

Nieodpłatna pomoc żywnościowa jest realizowana przez Gminę Choroszcz od 2015 roku. Stało się tak z inicjatywy Burmistrza Choroszczy, Roberta Wardzińskiego. Gmina Choroszcz pomoc żywnościową w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 realizuje od początku uruchomienia wsparcia, czyli od 2014 roku. Od tej pory, mieszkańcy Gminy Choroszcz otrzymali łącznie blisko 75 ton produktów spożywczych. To niebagatelna suma! Rokrocznie udaje się pomóc ponad stu rodzinom, co przekłada się na realną pomoc oferowaną kilkuset osobom. W 2020 roku pomoc żywnościowa z Gminy Choroszcz popłynęła do 165 rodzin, co przełożyło się na wsparcie 349 indywidualnych osób.

Jak sytuacja przedstawia się w 2021 roku? Na chwilę obecną, do 7. edycji pomocy żywnościowej z Gminy Choroszcz zgłosiło się 55 rodzin. Przy czym kwalifikacje potrzebujących nadal trwają. Kwalifikacji do Podprogramu 2020 dokonuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Choroszczy (16-070 Choroszcz, ul. Dominikańska 2, tel.: 857132223), ponieważ przyznanie nieopłatnej pomocy żywnościowej, według zasad Podprogramu 2020, następuję na podstawie kryterium dochodowego. W obecnej edycji wynosi ono: 1 542,20 zł – przypadające na osobę samotnie gospodarującą i 1 161,60 zł – na osobę w rodzinie.

Jaki asortyment oferuje Podprogram 2020? To ok. 43 kg rozmaitych produktów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia na osobę, w tym m.in.: warzywa i owoce (np. groszek z marchewką, fasolka po bretońsku, buraczki w postaci wiórek, powidła śliwkowe, mus jabłkowy); makaron jajeczny, ryż, kasza jęczmienna; nabiał (m.in. mleko UHT, ser podpuszczkowy), artykuły mięsne (np. szynka drobiowa, szynka wieprzowa, pasztet drobiowy), filety rybne w oleju. Paczki żywnościowe uzupełniają też: cukier, olej, koncentrat pomidorowy, herbatniki maślane i miód.

Dodajmy, że oferowanie żywności to nie wszystko – wsparcie obejmuje też działania towarzyszące, tj.:
– warsztaty kulinarne; 
– warsztaty edukacji ekonomicznej;
– warsztaty dietetyczne;
– warsztaty niemarnowania żywności,
oraz inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.

W poprzedniej – 6. edycji realizacji programu, udało nam się pomóc 165 rodzinom, co przełożyło się na realną pomoc 349 osobom z terenu gminy Choroszcz – wylicza Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Za nami też niebagatelna wartość pomocy: blisko 75 ton przekazanych produktów spożywczych. Wierzymy, że obecna transza również przyczyni się do poprawienia komfortu życia naszych mieszkańców – tych, którym nie wiedzie się najlepiej, i którzy naszej pomocy potrzebują – dodaje włodarz Wardziński.

Pomoc oferowana mieszkańcom Gminy Choroszcz jest świadczona w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2020, dotowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.