Nowa inwestycja mieszkaniowa w Choroszczy

Gmina Choroszcz 3 marca br. gościła przedstawicieli Spółki Polskich Domów Drewnianych oraz generalnego wykonawcy nowej inwestycji mieszkaniowej powstającej w Choroszczy – firmy Unihouse SA. Andrzej Schleser – Członek Zarządu, Dyrektor ds. Handlowych Polskich Domów Drewnianych, Marcin Gołębiewski – Prezes Unihouse wraz z Burmistrzem Choroszczy Robertem Wardzińskim symbolicznie wbili szpadle w miejscu mini-osiedla powstającego przy ul. Rybackiej. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2021 roku.

W Choroszczy przy ul. Rybackiej powstaje 10 budynków jednorodzinnych, wolnostojących, dwulokalowych oraz jeden budynek usługowy.

Obecnie w miejscu trwają prace przygotowawcze pod umiejscowienie płyt fundamentowych. Docelowo w Choroszczy powstanie innowacyjne proekologiczne mini-osiedle, realizowane w oparciu o w pełni naturalny materiał – jakim jest drewno oraz wykorzystanie nowoczesnej technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego, co gwarantuje m.in. ograniczenie śladu węglowego (zmniejszenie emisji CO2), zapewni przyjazny mikroklimat, dobrą akustykę i energooszczędność budynków oraz zapewni szybkość realizacji. Nowe domy będą więc zarówno przyjazne dla środowiska, jak i zdrowe dla mieszkańców.

Domy w Choroszczy powstają w standardzie energetycznym obowiązującym w Polsce od stycznia 2021 r. Tego typu budownictwo sprawdza się w krajach skandynawskich, być może także zadomowi się u nas. Parametry użytych technologii gwarantują, że budynki będą m.in. dobrze izolowane termicznie, bez mostków termicznych oraz zoptymalizowane pod kątem energochłonności. Dodatkowo budynki zostaną wyposażone w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, co wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania i pozytywnie oddziałuje na zdrowie (umożliwia regulację poziomu wilgotności powietrza), redukuje również kurz i pył dostający się do domu. Dodatkowo, na dachu będzie można zainstalować panele fotowoltaiczne o mocy 5 kW. Inwestycja to także uporządkowanie okolicznego obszaru: znajdą się tu zbiorniki na wodę opadową oraz rodzime nasadzenia.

Cieszę się, że w Choroszczy powstają innowacyjne proekologiczne przedsięwzięcia, realizowane na rzecz obywateli i wspierane przez państwo – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. I już w kolejnym roku powitamy w Gminie Choroszcz nowych mieszkańców – dodaje.

Inwestycja w Choroszczy jest jedną z dwóch pilotażowych w skali kraju (podobne osiedle powstaje też w Łodzi); docelowo w Polsce w ciągu pięciu lat zostaną zrealizowane cztery tego typu inwestycje, a do użytku obywateli zostanie oddanych łącznie ok. 250 tys. m2 powierzchni użytkowej mieszkań.

Mieszkania w tego typu osiedlach są przygotowywane Spółkę Polskie Domy Drewniane SA (PDD) pod wynajem oraz wynajem z opcją dojścia do własności, a także na sprzedaż na rynku komercyjnym oraz w systemie preferencyjnym, według zasad rządowego programu Mieszkanie+.

Spółka Polskie Domy Drewniane została powołana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. PDD rozpoczęła działalność w 2019 roku.

Na podst. mat. org./UM