KomunikatyMiasto i GminaZ Urzędu

Akcja szczepienia lisów – 22-30.04.2021

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w okresie 22-30 kwietnia 2021 r. na terenie Gminy Choroszcz zostanie przeprowadzona akcja sczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie.

Akcja zostanie przeprowadzona w ten sposób, że na terenie gminy zostaną wyłożone przynęty ze szczepionką do zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyjących, metodą zrzutów z samolotów.

Prosimy zwrócić uwagę, że:
– zrzucane przynęty mają kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego, o średnicy ok. 4 cm; grubości ok. 1,5 cm, oraz zawierają wewnątrz zatopiony plastikowy pojemnik z płynną szczepionką;
– zrzutem objęte są kompleksy leśne, pola, łąki itp., z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych;
– choć szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących, prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt; przynęty, które zostały dotknięte przez ludzi, są omijane przez lisy; dla zachowania ostrożności, w przypadku kontaktu szczepionki z błonami śluzowymi, względnie z uszkodzonym naskórkiem – należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza;
– po wyłożeniu przynęt, przez okres ok. 3 tygodni należy ograniczyć przemieszczanie się zwierząt domowych: psy trzymać na uwięzi, a koty – w zamknięciu.

DZIĘKUJEMY ZA POMOC
W SKUTECZNYM PRZEPROWADZENIU AKCJI ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY