EdukacjaMiasto i Gmina

Gmina Choroszcz i jej SUPER-MOCE

Kto z Państwa widział wesołych sportowców na boiskach Gminy Choroszcz, beztroskie zabawy nad „Kominowym Bajorem” i rodzinne wycieczki rowerowe wzdłuż ścieżek przy choroszczańskich lasach? Wszyscy? A roboty przechadzające się ulicami Choroszczy, geometryczny Rynek 11 Listopada z prostokątnymi chmurami na niebie, letnią rezydencję Branickich z balustradą z koronki i dachem wykonanym z patyczków po lodach? Nikt? Zatem koniecznie trzeba zobaczyć nową wystawę, która stanęła na patio przy Przedszkolu Samorządowym im. Jana Pawła II w Choroszczy.

Wystawa jest zwieńczeniem konkursu plastycznego pt.: „Gmina Choroszcz i nasze SUPER-MOCE!”, zorganizowanego w Przedszkolu w ramach projektu pn.: „Dobry Start – edukacja przedszkolna w Gminie Choroszcz”. Jego podsumowanie, obok uroczystości Dnia Edukacji Narodowej oraz XVIII rocznicy nadania Przedszkolu – imienia Jana Pawła II, było jednym z trzech punktów potrójnego święta, które odbyło się w Przedszkolu 15 października 2021 roku.

W I – „inwestycyjnej” fazie projektu, rozbudowano Przedszkole w Choroszczy o 50 dodatkowych miejsc dla dzieci, wyposażając także sale (otwarcie Przedszkola po rozbudowie odbyło się w 2019 roku); II część projektu oferowała kursy doszkalające dla nauczycieli oraz zajęcia dodatkowe dla dzieci z: akademii piłkarskiej, matematyki, robotyki, przedsiębiorczości i szachów.

Poprzez konkurs chcielibyśmy wpłynąć na kształtowanie wiedzy najmłodszych pokoleń Gminy Choroszcz o miejscu zamieszkania – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński – i, na tej podstawie, wzmacniać w dzieciach świadomość tożsamości miejsca, budować trwałą więź emocjonalną z lokalnym miejscem zamieszkania, regionem i krajemChcieliśmy, aby to szło w parze z rozwijaniem kompetencji i umiejętności nabytych podczas dodatkowych zajęć projektowych: akademii piłkarskiej, matematyki, robotyki, przedsiębiorczości i szachów – dodaje.

Dlatego w pracach, dzieci twórczo rozwijały tematykę zajęć:

– rysowały „Sportowe super-moce” – stąd też w pracach możemy zobaczyć choroszczańskie boiska i drużyny, aktywność sportową czy turystyczną;

– „Super-figury i super-kształty Gminy Choroszcz” – nawiązywały do zajęć matematycznych, dlatego Gminę Choroszcz na rysunkach można zobaczyć w postaci figur: kwadratowych domów, trójkątnych dachów czy okrągłych drzew;

– „Eko super-moce Gminy Choroszcz” – nawiązywały do zajęć z przedsiębiorczości, stąd prace dzieci poruszają tematy ekologii, segregowania odpadów, a Gmina Choroszcz jest zielona i przyjazna przyrodzie;

– „Super-nowoczesna Gmina Choroszcz” – to z kolei ukłon w stronę robotyki, dlatego po Gminie Choroszcz przechadzają się super nowoczesne roboty i inne skomplikowane maszyny.

Wszystkie dzieci zadanie wykonały wyśmienicie, dlatego każdy uczestnik konkursu – na pamiątkę udziału – otrzymał zestaw prezentów: list gratulacyjny od Burmistrza Choroszczy, słodkie lizaki, kolorowe balony, a także komplet kartek pocztowych oraz kalendarz na 2022 roku z nagrodzonymi pracami – po to, by siłę i moc SUPER-MOCY przedłużyć w czasie.

Wystawa – prezentująca wszystkie zgłoszone do konkursu prace dzieci, w tym momencie jest prezentowana na terenie Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Choroszczy (można ją zobaczyć od strony ul. Powstania Styczniowego), jednak planujemy ją przedstawiać także w szerszej przestrzeni publicznej, m.in. na Rynku 11 Listopada czy na pl. dr. Z. Brodowicza oraz w innych miejscach – tak, aby mieszkańcy, a także odwiedzający nas goście mogli zobaczyć jak pięknie nasze najmłodsze pokolenia przedstawiają Gminę Choroszcz.

Jaka jest więc Gmina Choroszcz i jakie ma SUPER-MOCE? Prace dzieci pokazały to wyśmienicie: jest rodzinna, kolorowa, wesoła, bogata w tradycje i dumna z nich, a także wspaniale łącząca przeszłość z przyszłością. Dzięki pracom każdy ma szansę zobaczyć i zrozumieć jak przyjaznym miejscem do życia jest Gmina Choroszcz, a najmłodsi choroszczanie – jej wspaniałymi znawcami i prawdziwymi ambasadorami. Wszyscy jesteśmy z tego bardzo dumni.

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE URZĘDU MIEJSKIEGO W CHOROSZCZY