EdukacjaWydarzenia

„Zabawa sztuką”- ogólnopolski projekt edukacyjny w Przedszkolu Samorządowym w Choroszczy

Miło nam poinformować, iż Przedszkole Samorządowe w Choroszczy otrzymało Certyfikat Uczestnictwa w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Zabawa sztuką”. W roku szkolnym 2021/2022 nasze przedszkolaki ze wszystkich grup realizowały zadania z projektu pod czujnym okiem wychowawców. Głównym celem było propagowanie sztuki wśród dzieci poprzez zabawę i samodzielną pracę. Rozwijaliśmy poczucie estetyki i wrażliwość na piękno. Dzieci zapoznały się z wybranymi dziełami i ich twórcami, różnorodnymi technikami i formami plastycznymi. Była to niezwykła przygoda ze sztuką.

Zrealizowaliśmy 9 zadań z projektu, były to: „Obrazy malowane na mleku” – eksperymenty plastyczne zainspirowane twórczością Wojciecha Fangora, „Obrazy malowane nożyczkami” – inspiracją działań plastycznych były prace Henri Matisse’a, „Nastrój wyrażony kolorem” – barometr emocji w postaci własnego dzieła sztuki, „Koło życia” – tworzenie mandali z tworzywa przyrodniczego, „Edukacja przez ruch Doroty Dziamskiej” – zabawa sztuką z wykorzystaniem ruchu i muzyki, „W roli rzeźbiarza” – lepienie z masy solnej oraz gliny, „Festiwal twórczości” – obchody Międzynarodowego Dnia Kropki, „Sztuka ziemi” (land art) – tworzenie obrazów przy wykorzystaniu materiałów przyrodniczych, „Kolorowe kredki” – organizacja akcji Charytatywno- ekologicznej w której zbieraliśmy kredki dla instytucji zajmującej się przerabianiem ich na kredkowe dzieła sztuki.

Zajęcia wzbudziły w przedszkolach zainteresowanie nowymi technikami plastycznymi, pozwoliły na zwiększenie poczucia własnej wartości, wiary we własne możliwości. Odkryliśmy również wiele talentów plastycznych, dotąd ukrytych. Nasze przedszkolaki przede wszystkim znakomicie się bawiły, a najlepsze podsumowanie projektu to słowa jednego z przedszkolaków – „Jestem prawdziwym artystą”. Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki zawsze będą czuć się wyjątkowo, nie tylko realizując takie projekty.

Koordynator projektu – Emilia Rogowska