KulturaWydarzenia

Prestiżowe pikTOgraMY już w czerwcu w Choroszczy

pikTOgraMY to duży projekt, który przygotowuje dzieci i młodzież do aktywnego odbioru sztuki i udziału w życiu kulturalnym. Tworzą go trzy filary: profesjonalne spektakle wystawiane przez zawodowe zespoły teatralne, warsztaty teatralne, konstrukcyjne i scenograficzne dla dzieci i młodzieży oraz własny spektakl zrealizowany przez uczestników warsztatów i zaprezentowany przed prawdziwą publicznością. Motywem przewodnim wszystkich działań jest Mikrokosmos. pikTOgraMY mocno zaistnieją w Choroszczy poprzez nieodpłatne i w pełni profesjonalne warsztaty teatralne. Zapisy na nie startują już we wtorek 24 maja. Zapraszamy!

pikTOgraMY – objazd profesjonalnych teatrów

W ramach pikTOgraMÓw, w połowie czerwca br. w trasę wyruszą dwa zawodowe teatry: teatr Małe Mi z przedstawieniem Księżycowe Opowieści oraz teatr Czrevo z Brzydkim kaczątkiem. Dotrą one ze swoimi spektaklami do pięciu miejscowości w regionie, do: Sejn (11.06), Wąsosza (12.06), Dąbrowy Białostockiej (17.06), Michałowa (18.06) i Choroszczy (19.06). Księżycowe Opowieści teatru Małe Mi – to pięć pięknych historii filozoficznych, zaczerpniętych z różnych kultur: afrykańskiej, żydowskiej, indiańskiej oraz nepalskiej. Z kolei Brzydkie kaczątko Teatru Czrevo zostanie zagrane w ludowej aranżacji podlaskiej wsi.

Ze względu na motyw przewodni pikTOgraMÓw – jakim jest mikrokosmos świata owadów, profesjonalnym spektaklom będą towarzyszyły warsztaty budowania domków dla owadów, przygotowane przez Pracownię O!POKA.

pikTOgraMY – warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży oraz spektakl „Mikrokosmos”

Uczestnicy warsztatów teatralnych, konstrukcyjnych i scenograficznych, w ramach pikTOgraMÓw, zrealizują spektakl „Mikrokosmos”, oparty na twórczości Josefa i Karela Čapków, inspirowanego komedią pt.: „Ze života hmyzu” („Z życia owadów”). Przedstawienie powstanie pod okiem profesjonalistów: reżysera – Karola Smacznego, choreografa – Miłosza Pietruskiego, scenograf – Małgorzaty Tarasewicz-Wosik; muzykę przygotuje Michał Górczyński. W spektaklu, razem z młodzieżą, zagra aktor Marcin Tomkiel.

Premiera „Mikrokosmosu” odbędzie się 26 czerwca 2022 roku w M-GCKiS w Choroszczy; następnie spektakl obejrzą mieszkańcy: Topilca, Knyszyna i Supraśla.

Nie możemy się już doczekać tego projektu, bo dla naszych dzieci i młodzieży to szansa na kontakt z profesjonalnym teatrem, ale nie tylko: dzięki warsztatom także na obycie się ze sceną, rozwój kreatywności, zamiłowania do teatru – przekonuje Izabela Dąbrowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, uczestnicząca w konferencji prasowej związanej z otwarciem pikTOgraMÓw.

Program działań przedstawia się następująco:

– 20-26.06.2022 r. – Warsztaty Teatralne w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Choroszczy

– 26.06.2022 r. – Premiera spektaklu „Mikrokosmos” w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Choroszczy


 Zapisy na warsztaty zaczynają się we wtorek 24 maja 2022 roku. Formularz zgłoszeniowy: https://pikpodlaskie.pl/piktogramy-formularz-zgloszeniowy/

Mini-objazd teatralny „Mikrokosmosu”:

– 28.06.2022 r. – Topilec (Parafia św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu – scena teatralna w stodole)

– 29.06.2022 r. – Knyszyn (Knyszyński Ośrodek Kultury)

– 30.06.2022 r. – Supraśl (Akademia Supraska)

pikTOgraMY to duży projekt, który ma zachęcić dzieci i młodzież, zarówno do uczestniczenia w ofercie teatralnej, jak i tworzenia własnej.

pikTOgraMY dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Obecność prestiżowych pikTOgraMÓw w Choroszczy odbywa się dzięki porozumieniu o współpracy podpisanemu pomiędzy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy a Podlaskim Instytutem Kultury. To unikalna szansa dla dzieci i młodzieży z Gminy Choroszcz do uczestniczenia w bezpłatnych, acz w pełni profesjonalnych spotkaniach warsztatowych: kształcenia się pod okiem zawodowców – doświadczonych artystów i twórców kultury.