KulturaSport

„Choroszcz Mistrzem Polski Retro Ligi 2021/2022”

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu zaprasza na wystawę „Choroszcz mistrzem Polski Retro Ligi 2021/2022”. Poświęcona jest ona choroskiej drużynie Strzelec Białystok, która od dwóch lat bierze udział w Retro Lidze – rozgrywkach piłkarskich prezentujących ten sport w wersji historycznej.

Retro Liga jest ogólnopolskim stowarzyszeniem sportowo-historycznym skupiającym zespoły odtwarzające polskie kluby sportowe działające w II RP i nieistniejące po 1939 r. Głównym założeniem jej działalności jest wskrzeszenie rozgrywek piłki nożnej opartych na przedwojennych przepisach, strojach i klimacie. Regulamin rozgrywek i zasady gry oparte są na przepisach przedwojennych. W porównaniu z dzisiejszymi zasadami wyróżnia je kilka istotnych różnic, m.in.: mecze rozgrywane są sznurowaną piłką z charakterystycznym szwem, zawodnicy mają obowiązek grać w specjalnie uszytym w przedwojennym stylu obuwiu i w strojach retro, bramkarz nie powinien używać rękawic, a za grę brutalną i niesportowe zachowania sędzia nie karze kartkami, tylko upomina słownie, w ostateczności wyrzuca graczy z boiska.

Rozgrywki zainaugurowano w 2019 r. Pierwszym mistrzem Polski Retro Ligi została drużyna Lechji Lwów z Dzierżoniowa, która rok później obroniła tytuł. W trzecim sezonie Retro Ligi zwyciężył Strzelec Białystok z Choroszczy.

Na wystawie ustawionej na placu Brodowicza będzie można poznać historię rozgrywek i zobaczyć m.in. zdjęcia nie tylko współczesnej drużyny Strzelca, ale też archiwalne fotografie i plakaty drużyny z Białegostoku pochodzące z międzywojnia.

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 25 listopada, o godz. 18.00, w MGCKiS w Choroszczy. Wstęp wolny.