Wydarzenia

Promocja publikacji „Moesowie nie tylko z Choroszczy”

Muzeum Wnętrz Pałacowych zaprasza 7 stycznia, o godz. 16:00, na spotkanie z książką.

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zaprasza na promocję publikacji „Moesowie nie tylko z Choroszczy”, poświęconej historii rodziny Moesów, którzy odegrali znacząca rolę nie tylko w historii Chroszczy, gdzie stworzyli jeden z większych ośrodków przemysłu włókienniczego, ale także innych miejscowości na ziemiach polskich.

Ostatni z właścicieli fabryki Carl August Moes [II] od początku lat 90. XIX w. pełnił wiele funkcji publicznych w Białymstoku, gdzie był na tyle poważaną osobistością, że jedna z ulic w pobliżu dworca kolejowego została nazwana od jego nazwiska. Inni potomkowie założyciela zakładów w Choroszczy Christiana Augusta Moesa obierali różne drogi rozwoju. Kamil Alfred został właścicielem gospodarstwa ogrodniczego w Nowosiółach, a wybitny podlaski historyk i społecznik Zygmunt Gloger stawiał go za wzór nowoczesnego gospodarza i patrioty. Z kolei Konstanty Moes, który do rodowego nazwiska przyjął przydomek Oskargiełło, bardzo zaangażował się w propagowanie naturalnych metod leczenia. W okolicach Otwocka założył zakład przyrodoleczniczy i opublikował kilka książek poświęconych tematyce wegetarianizmu i zdrowego trybu życia. Aleksander Juliusz rozwinął przemysł papierniczy w Wierbce i Sławinowie oraz założył stadninę koni w Udorzu. Jeden z synów zainspirował niemieckiego pisarza Tomasza Manna do stworzenia postaci Tadzia w noweli „Śmierć w Wenecji”.

W publikacji przedstawiona została historia rodu od pojawienia się na ziemiach polskich w latach 30 XIX w., uzupełniona o biogramy najbardziej znanych przedstawicieli tej rodziny.

Wstęp wolny.