EdukacjaHistoriaKomunikatyKulturaMiasto i Gmina

Otwarcie Centrum Badań i Konserwacji Zabytków

Nieopodal Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, bo również na ulicy Pałacowej powstało pierwsze w regionie Centrum Badań i Konserwacji Zabytków. Pieczę nad nowym, funkcjonalnym i jakże ważnym miejscem pełni Muzeum Podlaskie. W Centrum Badań i Konserwacji Zabytków zasiądzie więc kadra konserwatorów tegoż właśnie muzeum.

Oficjalnie otwarcie najnowocześniejsze w północno-wschodniej Polsce Centrum Badań i Konserwacji Zabytków nastąpiło 6 lipca br. w towarzystwie licznego grona konserwatorów, muzealników, zaszczytnych gości oraz wszystkich zainteresowanych. Połączone było z konferencją kończącą ten bardzo duży projekt. Obecnym tego dnia w nowo powstałym budynku zaprezentowano bogato wyposażone i nowoczesne pracownie, a także urządzenia.


Stworzenie Regionalnych Centrów Badań i Konserwacji Zabytków to projekt, który Muzeum Podlaskie w Białymstoku realizuje od 2020 roku. W odnowionym budynku powstało osiem pracowni: fotograficzno-komputerowa, konserwacji papieru, tkanin i skóry, konserwacji drewna wraz ze stolarnią, komora do fumigacji, w której odbędzie się dezynfekcja i dezynsekcja przedmiotów i zbiorów muzealnych, pomieszczenie z liofilizatorem, pracownia konserwacji ceramiki, konserwacji metalu oraz pozłotnicza. Dzięki dofinansowaniu Muzeum Podlaskie zakupiło specjalistyczny samochód do przewozu zabytków, wyposażony w agregat chłodniczy, klimatyzację, niezależne ogrzewanie części ładunkowej oraz windę z bezprzewodowym sterowaniem.

Zarządcy twierdzą, że  Centrum będzie służyło nie tylko oddziałom Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ale będzie także znaczącym ośrodkiem merytorycznym, z którego badań i pracy skorzystają instytucje z całego regionu.

Projekt dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2014-2020.

Całkowity budżet projektu: 1 341 982,36 euro.

 

Tekst: na podst.mat.org Muzeum Podlaskiego, fot.: R.Olkowski