KomunikatyWydarzeniaZdrowie

Jak dbać o serce? – podpowiada Podlaski Oddział NFZ

Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia podkreśla, że profilaktyka chorób serca i układu krążenia jest kluczowa w poprawie stanu zdrowia społeczeństwa. Łączenie trwałych zmian w stylu życia z wczesną diagnostyką jest niezwykle skuteczną metodą, zgodnie z przypomnieniem NFZ.

Współczesny styl życia niesie ze sobą wiele czynników ryzyka, które wpływają na rozwój chorób serca i układu krążenia, takich jak nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, stres czy brak aktywności fizycznej. Długotrwałe narażenie na te czynniki może prowadzić do licznych zaburzeń zdrowotnych. Jednakże, poprzez eliminację niekorzystnych nawyków, istnieje możliwość znacznego zmniejszenia ryzyka zachorowania.

Choroby układu krążenia stanowią w Polsce główną przyczynę zgonów, odpowiadając za ponad 40% wszystkich przypadków śmiertelnych. Dlatego NFZ dedykuje szczególną uwagę Programowi Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK), mającemu na celu nie tylko zwiększenie wiedzy i świadomości pacjentów na temat tych chorób i zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim zmniejszenie wskaźników zachorowalności i umieralności o 20%.

Jak skorzystać z Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK)? Niepotrzebne jest skierowanie – wystarczy zgłosić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która ma kontrakt z NFZ realizującym program ChUK. Do udziału kwalifikują się osoby między 35. a 65. rokiem życia, nie cierpiące na określone choroby przewlekłe ani nie korzystające z badań w ramach programu w ciągu ostatnich 5 lat.

W 2023 roku blisko 20 tysięcy osób skorzystało z programu ChUK w województwie podlaskim.

Co oferuje program ChUK? Lekarz lub pielęgniarka przeprowadzą wywiad i skierują na badania biochemiczne krwi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz ocenę BMI. Następnie zostanie dokonana ocena ryzyka chorób serca i układu krążenia, ustalony plan postępowania medycznego oraz, w razie potrzeby, skierowanie na dodatkowe badania lub specjalistyczne leczenie. Pacjenci otrzymują również zalecenia dotyczące zmiany stylu życia i edukację zdrowotną.

Rozwój chorób serca i układu krążenia może być zatrzymany poprzez świadome działania prewencyjne. Program ChUK nie tylko oferuje badania, ale także wiedzę na temat tych chorób oraz zdrowego trybu życia.

Czynniki ryzyka rozwoju chorób serca i układu krążenia to między innymi nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, używanie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu, nadwaga, brak aktywności fizycznej, nadmierny stres oraz niezdrowa dieta.

Dlatego warto już dziś podjąć działania prewencyjne, takie jak rzucenie palenia, ograniczenie soli, cukru i tłuszczów nasyconych w diecie, regularna aktywność fizyczna, kontrola ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu oraz utrzymanie zdrowej wagi.

W trosce o zdrowie serca NFZ udostępnia portal https://diety.nfz.gov.pl/, z którego można korzystać bezpłatnie. Portal oferuje jadłospisy, porady dotyczące zdrowego odżywiania, filmy edukacyjne, quizy oraz e-booki z przepisami. Ponadto NFZ przygotował Poradnik Pacjenta: Poznaj ChUK, dostępny pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-poznaj-chuk-program-nfz-w-ktorym-zakocha-sie-twoje-serce.