Wydarzenia

Kobiety kreatywnie w Centrum, dla kobiet nieszablonowo w Choroszczy

Wystawa Pabla Picassa, spotkanie autorskie z Ulą Ryciak, ciekawe warsztaty. a na deser koncert Tomasza Karolaka – tak zapowiadają się wydarzenia w ramach kilkudniowego wydania Dnia Kobiet w Centrum Kultury w Choroszczy. Organizatorzy gwarantują moc ciekawych propozycji kulturalnych dla kobiet i z myślą o nich.

Praca, dom, życie rodzinne i społeczne – a co za tym idzie mnóstwo ról i obowiązków, które przypisuje się kobietom. Wychowują, opiekują się i poświęcają swój czas, a niekiedy i życie na rzecz drugiego człowieka. Potrafią inspirować, dzielić się, motywować i wspierać. Odnajdują się w działalności twórczej i naukowej, podejmują inicjatywy społeczne, prozdrowotne i proekologiczne.

W ciągu stulecia przypadający na 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet nabrał nowego światowego wymiaru. W krajach rozwiniętych i rozwijających się jest okazją do refleksji nad postępem dokonanym w dziedzinie praw kobiet. Tego dnia nie tylko upamiętnia się odwagę i determinację kobiet, które zasłużyły się w historii swoich państw i społeczeństw, ale również apeluje o konieczność podjęcia nowych wyzwań. Organizacje światowe stale opracowują międzynarodowe strategie, standardy, programy i cele promujące podwyższanie statusu kobiet, a osiągnięcia w dziedzinie praw kobiet stanowią już historyczne dziedzictwo świata.

 

Wierząc w kobiecą siłę i chcąc ją wspierać, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wraz z burmistrzem Choroszczy – Robertem Wardzińskim zapraszają na wyjątkowe wydarzenia, które zaplanowano od 7 do 10 marca.

Na początek, we czwartek 7 marca o g.18:00, odbędzie się spotkanie z Ulą Ryciak – wielokrotnie nagradzaną pisarką, scenarzystką i dramaturgiem. Za sprawą spotkania z autorką bestsellerów i podróżniczką, publikującą reportaże z pięciu kontynentów, podążymy śladem bohaterek takich jak Michalina Isaakowa, Jadwiga Toeplitz-Mrozowska czy Maria Czaplicka, które odkrywały szlaki pionierskich wypraw, przeżywały barwne i niebezpieczne przygody na różnych szerokościach geograficznych w czasach, gdy bezkompromisowa walka o swoje marzenia była nie lada wyzwaniem. Za jej sprawą poznamy kulisy powstania biografii Kaliny Jędrusik, ekscentrycznej aktorki teatralnej i filmowej czy gwiazdy Kabaretu Starszych Panów, która wraz ze Stanisławem Dygatem, swoją największą miłością, stworzyła otwarty dom, w którym gościła niegdyś warszawska śmietanka towarzyska. Spod pióra Urszuli Ryciak wyszła także błyskotliwa biografia Agnieszki Osieckiej, która jako kobieta chociaż nie pasowała do jej stereotypowej roli, niejednokrotnie wzbiła się na wyżyny altruizmu i odwagi. Choćby wtedy, gdy wstawiła się u władz za internowanym Januszem Andermanem, i wtedy, gdy dla uwięzionego Adama Michnika pisała dziennik. Spotkanie ma charakter otwarty.

Kolejnego dnia, w piątek 8 marca od g. 18:00, w Centrum Kultury zorganizowane zostaną kreatywne warsztaty plastyczne i rękodzielnicze. Goszcząc wśród prac Pabla Picassa, z pewnością będzie można poznać artystę nie tylko jako autora finezyjnych i geometrycznych form, ale odwołując się do fascynacji mitologią i kulturą Hiszpanii wykonać prace na szkle. Zwolenniczki naturalnych kosmetyków przez receptury ich sporządzania przeprowadzi natomiast Katarzyna Kornak. W przestrzeni Centrum zapachną aromatyczne olejki i pachnidła, a w własnoręcznie wykonane mydła ucieszą panie w każdym wieku. Każda uczestniczka będzie miała okazję wzięcia udziału w jednym, wybranym warsztacie, na które to zapisy rozpoczną się 28 lutego pod nr. 85 719 14 31 (biuro M-GCKiS).

Już małą tradycją stał się organizowany w marcu wspólnie ze Stowarzyszeniem Pamięć Tożsamość i „Skała” wieczór dla pań na strzelnicy. W sobotę 9 marca, od g. 15:00 panie z gminy Choroszcz będą miały okazję zapoznać się z bronią sportową, poznać tajniki tego sportu oraz wziąć udział w amatorskim turnieju z nagrodami, na który zapisy poprowadzi Centrum Kultury (pod nr. 85 719 14 31). Panie od dawna czekające na makramowe wyzwania zostaną zaproszone na warsztaty, podczas których będzie można zapoznać się z podstawowymi splotami i wykonać ozdobne breloki.  Organizatorzy zapewniają opiekę instruktorów, a dla wszystkich uczestniczek drobne upominki. Spotykanie zorganizowane będzie na terenie tzw. dużej Szkoły Podstawowej w Choroszczy.

Wielkim finałem,w niedzielę 10 marca o g. 19:00, którego pomysłodawcą jest burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, będzie koncert Tomasza Karolaka. Ten znany z wielu produkcji, a uwielbiany zwłaszcza przez damską część widowni aktor wystąpi w Centrum Kultury wraz ze swoim zespołem Pączki w Tłuszczu. Zespół współtworzony wraz z Bartoszem Miecznikowskim istnieje od 2011roku, a w 2020 wydał płytę pt. „LOVElas”.  Na koncert będą obowiązywały wejściówki, które do odbioru będą od 1 MARCA w M-GCKiS.

Wszystkie wydarzenia będą dostępne bezpłatnie, jednakże z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty i turniej obowiązywać będą zapisy, a na koncert wejściówki dostępne w siedzibie organizatora. Więcej informacji pod nr: 85 719 14 31.

Serdecznie zapraszamy do udziału w szeregu wydarzeń wokół Dnia Kobiet! Bo w marcu kobiety mają szczególny przywilej bycia w CENTRUM – zarówno uwagi, jak i w CENTRUM różnych inicjatyw.